[022] GONE. Zniknęli. Faza piąta. Ciemność

16:13

Michael Grant

 • Okładka miękka
 • Wydawnictwo: JAGUAR
 • Tom 5
 • Ilość rozdziałów: 38 + prolog, epilog
 • Ilość stron: 464

Okładka:

Jeśli miałabym ją określić teraźniejszym, modnym, młodzieżowym językiem, nazwałabym to tak: szału nie ma, dupy nie urywa, staniki nie lecą, ale ujdzie. Wiadomo, że określić tak tego nie mogę. Przyznam, że widziałam wiele ładniejszych okładek, ale ta nie jest najgorsza. Przedstawia dwie postacie. Wzrok dziewczyny jest skierowany centralnie na nas i można w nim dostrzec przerażenie. Chłopak natomiast wpatruje się gdzieś w dal, jakby zrezygnowany i bez sił. Wszystko jest spowite niebieskim tłem, które wiernie oddaje coś na wzór mroku i niepewności. Dlatego uważam, że okładka zasługuje na punkt.
Ocena: 1/1

O książce:

[TUTAJ]


Moje zdanie:

Pierwszy tom kupiła dla mnie mama. Uważała, że są to książki, które mogą mi się spodobać. Przyznam, że na początku podchodziłam do nich z pewnym dystansem, jednak szybko się przekonałam, że są naprawdę dobre. Następne tomy kupowałam już sobie sama lub (tak jak w przypadku tego) otrzymywałam je jako egzemplarze recenzenckie. To doprowadziło, że mam przyjemność pisać teraz recenzję piątego już tomu przygód dzieciaków z Perdido Beach.


Tematyka książki jest bardzo, bardzo inna niż we wszystkich, jakie do tej pory czytałam. Wszyscy powyżej piętnastego roku życia zniknęli. Dzieciaki w tym nowym świecie muszą sobie radzić całkiem same. Dodatkowo kopuła, pod którą są uwięzione, zaczyna czernieć. Niedługo pogrążą się w ciemności, a wtedy zapanuje chaos.
- W mieście ślepców jednooki zostaje królem - powiedział Sanjit.
- W ciemności koleś ze świecą jest łatwym celem - odbił piłeczkę Sam.
Problematyką w książce jest przede wszystkim tytułowa ciemność. Wiadomo, że bez promieni słonecznych żadne plony nie wzrosną, owoce nie dojrzeją, ryby schowają się na dnie jezior i wód. Nie będzie jedzenia, dopadnie ich ponowny głód. Ale to nie wszystko... W ciemności trudniej dojrzeć wroga, jego atak oraz trudniej się bronić. Dodatkowo gaiaphage rośnie w siłę, ten podziemny potwór chce wyjść na zewnątrz, narodzić się. Jednak to wszystko, to problemy nadzwyczajne, które nam nie są w stanie zagrozić. Książkę można byłoby uznać za mało pożyteczną dla czytelników, gdyby nie mnóstwo problemów z życia codziennego. W książce świetnie opisane jest dążenie do swoich celów, nie poddawanie się, walczenie o swoje życie, emocje. Pokazane jest jak bardzo powinniśmy doceniać to, co mamy. Jednak spotykamy się także z zawiścią oraz jej skutkami, z rezygnacją, rywalizacją, nienawiścią, przemocą. To wszystko w tej książce.

- Boisz się Drake? - Zmrużyła oczy. - Boisz się Sama? - Przechyliła głowę na bok. - Ależ nie, oczywiście, że nie. To Brianny się boisz, prawda? Tak bardzo nienawidzisz kobiet... Właściwie dlaczego? Twoja matka była dziwką czy co?
Najciekawszym wątkiem był poród Diany. Kiedy dziewczyna została doprowadzona do strasznego  potwora gaiaphage i musiała urodzić mu, a następnie poświęcić swoje dziecko. Wszystko po to, aby monstrum mogło narodzić się na nowo. Czy dziewczyna podda się tej złej mocy? A może znajdzie w sobie resztki siły, aby się przeciwstawić?
Nie wolno się bać. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niechaj przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, obrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic.
Kompozycja w książce jest spokojna. Akcja toczy się cały czas tak samo.  Nie przyśpiesza, ale również nie zwalnia. Są momenty, w których nas zaskakuje, ale też takie, gdzie wiemy co się stanie. Mogłabym powiedzieć, że jest ... porządna i stała, chociaż nie jestem do końca przekonana do tych określeń. Na pewno wciąga, tak, że czyta się szybko i to jest duży plus.
Wszystko się zmienia, kiedy zło widzi, a ja nie.
Wszystko się zmienia, kiedy zło wie, że nie musi się ukrywać, że może zaatakować.
Nie ma sensu ukrywać, że ciemność nic nie zmienia.
Zmienia wszystko. 
Język w jakim pisze autor jest typowo młodzieżowy. Przyznam, że pan Michael dobrze poradził sobie z wyznaczonym przez siebie zadaniem. Chciał opisać świat bez dorosłych z perspektywy dzieci, więc musiał pisać, mówić, czuć, zachowywać się jak dziecko. Przyznam, że w niektórych momentach trzynastolatka zachowywała się jak na swój wiek nazbyt dojrzale, ale nie był to jakiś porażający błąd, więc nie uważam tego za minus.


Bohaterowie są bardzo dobrze zbudowani. Każdy zachowuje swoje osobiste i charakterystyczne cechy. Są bardzo autentyczni, mogłabym porównać każdego z nich do swoich znajomych, więc tutaj kolejny plus.
 • Sam - odważny, samodzielny, zdecydowany, strateg, kochający, troskliwy.
 • Astrid - mądra, odważna, inteligentna, samodzielna.
 • Caine - chamski, egoistyczny, troskliwy, mściwy.
Ocena jak najbardziej pozytywna. Książki mają w sobie to coś, co przyciąga i chce się je czytać. Przynajmniej ja mam w sobie taką siłę, że choćby nie wiem ile jeszcze części powstało o tym dziwnym świecie bez dorosłych, mam ochotę je czytać.

Polecam wszystkim. Bez wątpienia wszystkim.
Ocena: 4/5

Sumując: 
Okładka - 1/1
Treść - 4/5
Razem - 5/6
Ocena - bardzo dobraKsiążkę otrzymałam od: 
za co serdecznie dziękuję.

You Might Also Like

25 komentarze

 1. Już piąta część! Ja poluję ciągle na pierwszą

  OdpowiedzUsuń
 2. Poluję na całą serię w bibliotece, ale ktoś sprzątnął mi ją sprzed nosa...;(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nawet nie mam jej w bibliotece. Miałam okazję przeczytać tylko 1 i 2 bo kolejnych nie raczyli zakupić ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałem i raczej nie przeczytam :) Cała seria i kolejne "fazy" zaczynają mi powoli przypominać "Modę na sukces" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak najszybciej pragnę przeczytać tą część :D

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja już nie mogę doczekać się szóstej, ostatniej. Jestem przeogromnie ciekawa, co się zdarzy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałem tylko 1 część, ale średnio przypadła mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Już od dawna chciałem przeczytać tę serię, ale w bibliotece u mnie jej nie ma... Chyba będę musiał sobie ją zafundować :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. na pewno przeczytam. może jeszcze nie teraz bo czeka na mnie mały stosik, ale przyjdzie na nią pora. Zaczęłam tą serię, a co zacznę lubię skończyć :) Książki fajne. Aczkolwiek jakoś szczególnie z nóg mnie nie zwaliły. Takie "do poczytania" w moim odczuciu. pozdrawiam :)
  atramentoweserce-inkheart

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o tej serii wiele dobrego, ale nie ciągnie mnie do tych książek. Fabuła do mnie nie przemawia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o tej serii, ale nigdy nie miałam ochoty zapoznać się z jej treścią. Teraz dochodzę do wniosku, że warto zobaczyć chociaż pierwszą część ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę rozejrzeć się za pierwszą częścią. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. ni czytałam, ale chyba warto ;o

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak na razie czytałam tylko pierwszą część, ale właśnie rozglądam się za drugą.
  Jestem kompletnie oczarowana tym autorem:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Do tej pory przeczytałam 3 tomy tej serii i chętnie sięgnę po kolejne. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapowiada się ciekawie, muszę przeczytać^^

  OdpowiedzUsuń
 17. Pierwszy tom czeka na mnie na półce. Kiedyś się za niego zabrałam, ale po kilku stronach odłożyłam. Może jeszcze się kiedyś zdecyduję i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytałam żadnej części, ale bardzo bym chciała :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam pierwszy tom i bardzo mi się podobał! Pozdrawiam i zapraszam do siebie!

  OdpowiedzUsuń
 20. Czytałam poprzednie tomy. Już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po Ciemność.

  OdpowiedzUsuń
 21. spoko, ja dopiero przeczytałam pierwszą część :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Musiałabym najpierw przeczytać pierwszą część tej serii. Z chęcią się skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Zaciekawiłaś mnie tą serią ;) Z chęcią przeczytam, oczywiście zaczynając od tomu pierwszego :)

  miResena

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie i komentarz :)

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Twój tekst

Popular Posts

Contact Us

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obserwatorzy

Wyświetlenia

Czytam

Czytam
Igrzyska śmierci - Suzanne Collins

Translate

Szukaj:

Popular Posts

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images