[041] Makbet

16:46

William Szekspir


O książce:

[TUTAJ]

Moje zdanie:

Na początku warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z lekturą szkolną. Makbet jest tragedią napisaną przez Szekspira. Tematyką jest życie tytułowego Makbeta, jego rozterki i problemy.

Problematyka jest bardzo zróżnicowana. Pełno intryg, podstępów, knucia. Stykamy się z przemianą bohaterów po dokonaniu zbrodni, skutkach dążenia za wszelką cenę do władzy. Jednak znajdziemy także dobre wydarzenia, które przedstawiają siłę miłości, rodziny, przyjacielskości, wierności, współpracy. 

Według mnie jednym z najciekawszych wątków było pojawienie się Czarownic i ich przepowiednie.

Kompozycja zaskakująca w swej przewidywalności. Jednak wciąga i nie nudzi. Chcemy wiedzieć co dalej zdecyduje Makbet i jak potoczą się jego losy.

Utwór pisany językiem poetyckim i obrazowym. Dzięki temu możemy sobie doskonale wyobrazić akcję. Zawiera wiele epitetów, metafor, porównań.  

Bohaterowie jak najbardziej barwni. Niektórzy są historyczni (Makbet, Dunkan), a inni fantastyczni (Czarownice, Hekate). Jednak wszyscy komponują się idealnie.

Ocena "Mekbeta" jest jak najbardziej pozytywna, pomimo że jest lekturą. 

Polecam wszystkim, którzy lubią średniowiecze, dramaty szekspirowskie i poetyckość utworów. 
You Might Also Like

11 komentarze

 1. Czytałam miło ją wspominam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tam za "Makbetem" nie przepadałam, aczkolwiek nie powiem, że go nie lubię. Jednak zdecydowanie bardziej wolę "Hamleta"

  OdpowiedzUsuń
 3. To jedna z moich ulubionych książek. Język jest niezwykle bogaty, bo Szekspir po tym jak zerwał z konwencją miał większe pole do działania - nie jest tylko poetycki, ale czasem groteskowy, innym razem niski itd.

  OdpowiedzUsuń
 4. O ile bardzo lubię twórczość Szekspira, to "Makbet" jakoś szczególnie mnie nie zachwycił, dużo bardziej spodobał mi się np. "Hamlet". Choć faktem jest, że całkiem wciągnęłam się w lekturę i przeżywałam kolejne wydarzenia. Lady Makbet była świetnie wykreowana, ale jak na mój gust wszystkie wydarzenia toczyły się zbyt szybko - rozumiem, że to dramat, jednak strasznie denerwowało mnie to, że na jednej stronie Makbet wraz z żoną rozważa zamordowanie kogoś, po czym na następnej stronie już wciela plany w życie. Niektórzy bohaterowie zachowywali się kompletnie nieracjonalnie, przykładowo Makduf, wiedząc, że jego życie jest w niebezpieczeństwie, uciekł z domu, zostawiając za sobą żonę i dzieci, a potem był zdziwiony, że zostali zabici. No cóż, to zdecydowanie nie jest mój ulubiony dramat. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Makbet" był nawet przyjemną lekturą. Wybrałam go zresztą też na maturę i nie przyniósł mi pecha :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyjemnie mi się czytało streszczenie tej lektury :D

  OdpowiedzUsuń
 7. i love this Macbeth by Shakespeare! awesome story! :)

  Letters To Juliet

  OdpowiedzUsuń
 8. A mnie "Makbet" chyba najbardziej przypadł do gustu z całej twórczości Szekspira, jaką miałem przyjemność zapoznać się w szkole. Dobrze wspominam i również polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Makbet jeszcze przede mną ;)

  Aaaa książka nie doszła ;c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka do mnie wróciła.. Nie wiem czemu ;c

   Usuń
 10. Ta książka jak i wiele innych Szekspira jeszcze przede mną. Szykuję się na kawał dobrej literatury:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie i komentarz :)

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Twój tekst

Popular Posts

Contact Us

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obserwatorzy

Wyświetlenia

Czytam

Czytam
Igrzyska śmierci - Suzanne Collins

Translate

Szukaj:

Popular Posts

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images